6 listopada 2024
AktualnościKryminalne

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Jak informuje krośnieńska Policja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców powiatu krośnieńskiego, a policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie województwa lubuskiego od roku 2016 i z roku na rok jest coraz częściej wykorzystywanym przez mieszkańców gminy narzędziem do współpracy w Policją w celu wspólnego wyeliminowania wybranych przestępstw, wykroczeń czy innych zagrożeń. Większość zgłoszeń jest przez policję potwierdzana, a zagrożenia eliminowane, choć zdarzają się niestety i głupie żarty.

Według mieszkańców powiatu krośnieńskiego do najczęściej zgłaszanych problemów należało przekroczenie dozwolonej prędkości –  340 zgłoszeń, w tym  213 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych,  112-niepotwierdzono, pozostałe stanowiły żart lub pomyłkę, a także nieprawidłowe parkowanie – 84 zgłoszenia, w tym 23 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych,  43-niepotwierdzono, pozostałe stanowiły żart lub pomyłkę.

Ale nie tylko o własne bezpieczeństwo można zadbać korzystając z KMZB, dostępna jest również kategoria „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, co zwłaszcza zimą może uratować kogoś przed wyziębieniem, wystarczy fakt taki zgłosić. Ciekawą kategorią jest „Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją ”.

Korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest skomplikowane, wystarczy telefon, tablet lub laptop z dostępem do internetu. Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać rodzaj zagrożenia i miejsce jego występowania. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności maksymalnie 5 mB, następnie kliknąć „zgłoś” i gotowe.

Jak dowiedzieć czy zgłoszenie zostało zweryfikowane i jaki jest jego efekt? Każde nowe zgłoszenie opatrzone jest kolorem zielonym, zlecone do weryfikacji zmieni kolor na żółty z po zakończeniu weryfikacji zmieni kolor na szary, gdy zgłoszenie nie zostanie potwierdzone lub czerwony, gdy informacje się potwierdzą a Policja podejmie czynności w celu wyeliminowania zagrożenia.

Natomiast każde pilne zgłoszenie powinno się kierować zawsze pod numer alarmowy 112.

Fot. główna AndrzejRembowski/pixabay.com

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *